Sıfır Güven Ağ Mimarisi

Sıfır Güven Ağ Mimarisi (Zero Trust Network Architecture) Nedir?

TransientX, uygulama ağını kullanan sıfır güven ağ erişimi (ZTNA) çözümüdür.
Uzak kullanıcıların cihazları hiçbir zaman şirket ağlarına bağlı değildir, bunun yerine kullanıcının cihazındaki ve kurumsal ağdaki uygulamalar, herhangi bir fiziksel ağdan bağımsız olarak birbirine bağlanır.

TransientX Nasıl Çalışır?

1. Kontrol Birimi: Bağlantıları doğrulayan, izin veren ve düzenleyen bileşendir. Kontrol Birimi, TransientX bulutunda bir hizmet olarak sağlanır (SaaS).
2. Konektör: Konektörler, erişilecek uygulamaların önünde, genellikle özel bir bulutta veya kurum içi veri merkezinde yer alır.
3. İstemciler: Kullanıcılar, kurumsal kaynaklara erişmek için cihazlarına yükler. Kimliği doğrulanmış bir kullanıcı uzaktaki bir kurum kaynağına erişim isteğinde bulunduğunda, kullanıcının cihazı ve kurum kaynağı (kurum uygulaması, sunucusu, vb.) arasında geçici bir uygulama ağı oluşturulur. Konektörler asla internete maruz kalmadığı gibi bu konektörlere dışarıdan bağlantı isteği de gelmez. Böylece güvenlik duvarının ve diğer güvenlik elemanlarının arkasında yer alırlar. Kullanıcı cihazındaki uygulama ile konektör arasında, bulut ağ geçitlerinden veri trafiği geçmesine izin vermeyen eşler arası bir tünel kurulur. Trafik uçtan uca 2048 bit anahtarlı DTLS protokolü üzerinden yapılır. TransientAccess, sıfır güven ağ mimarisi ile ayrıntılı erişim kontrol politikalarını, uygulama segmentasyonunu ve tam görünür denetim kayıtlarını birleştirir.